Wydanie nr: 1 (186) STYCZEŃ 2020
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Wigilia Bożego Narodzenia dla samotnych i bezdomnych...

W dniu 24 grudnia 2019 roku w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się największa w Polsce wigilia Bożego Narodzenia dla samotnych i bezdomnych pod jednym dachem. Uczestniczył w niej, jak co roku, Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański. Tysiąc czterysta osób ubogich, bezdomnych, samotnych, starszych uczestniczyło w tym spotkaniu wigilijnym, które na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, już po raz dziesiąty zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Wśród uczestników spotkania były też rodziny z małymi dziećmi. Wraz z potrzebującymi do stołu wigilijnego zasiadł Arcybiskup Stanisław Gądecki, który złożył też zgromadzonym życzenia świąteczne. „Ludzie ubodzy, pasterze jako pierwsi znaleźni się przy żłóbku. Spośród wszystkich narodów i grup społecznych oni jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. To był przywilej człowieka ubogiego” – powiedział metropolita poznański. Życzył zgromadzonym, by „Nowonarodzony Zbawiciel wspierał ich swoimi siłami, pomagał stawiać czoła przeciwnościom, a wiara przezwyciężała trudności”. (Na zdjęciu widok hali na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w której była zorganizowana wigilia.)

W hali nr 2 MTP, przy nakrytych białymi obrusami stołach zasiadło 1400 osób ubogich, bezdomnych, starszych, chorych i samotnych, którzy na co dzień korzystają z posiłków przygotowanych i wydawanych przez jadłodajnie Caritas, prowadzone przez siostry zakonne. Rodziny wielodzietne i matki samotnie wychowujące dzieci zajęły miejsca przy specjalnie dla nich przygotowanych, środkowych stołach. Przy każdym nakryciu leżały świąteczne kartki wykonane przez uczniów szkół podstawowych, zaangażowanych w przygotowanie spotkania, przygotowane też były opłatki. Tradycyjnie na stołach znalazły się barszcz z uszkami, smażony karp, kapusta z grzybami. Panie z Parafialnych Zespołów Caritas przygotowały świąteczne wypieki. Wigilijne potrawy przyrządzili kucharze z jadłodajni prowadzonych przez siostry Albertynki, Urszulanki SJK, Elżbietanki i Franciszkanki Rodziny Maryi. Wigilijne spotkanie przygotowywało też ok. 1000 wolontariuszy z poznańskich szkół i ze szkoły z Nowego Tomyśla, młodzież z Centrum Wolontariatu Caritas i po raz pierwszy żołnierze Armii Amerykańskiej stacjonujący w Poznaniu. (Na zdjęciu Arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie z żołnierzem amerykańskim, który jako wolontariusz pomagał w zorganizowaniu wigilii dla samotnych ). 
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem