Wydanie nr: 1 (179) STYCZEŃ 2019
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w czołówce...

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz drugi okazał się najlepszy wśród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu World University Ranking „Green Metric"! Na 719 notowanych uczelni, UAM zajął 160. lokatę. Polskę reprezentowało w rankingu siedem uczelni. UAM zajął także wysoką pozycję w kategorii kampusów miejskich- lokata 70. oraz wśród kampusów europejskich – lokata 67. Czołówkę światową stanowią Uniwersytet w Wageningen, Uniwersytet w Nottingham, Uniwersytet Kalifornijski Davis, Uniwersytet Oxfordzki oraz Uniwersytet Nottingham Trent.

Wśród uczelni europejskich, które także zdecydowały wziąć udział w rankingu i zostały notowane w pierwszej trzydziestce znalazły się m.in. Uniwersytet College Cork, Uniwersytet w Groningen, Uniwersytet Boloński, Uniwersytet Leideński, Freie Uniwersytet w Berlinie, Uniwersytet w Turynie, Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie, Uniwersytet w Dublinie, czy Uniwersytet w Tampere.

Zestawienie, oprócz programów edukacyjnych oraz inwestycji infrastrukturalnych, bierze pod uwagę także kwestię gospodarowania odpadami, w tym toksycznymi, rozwiązania w zakresie oszczędności wody i energii, zagospodarowania przestrzeni, w tym zielone innowacje, rozwój ścieżek dla pieszych i rowerzystów na kampusach itd.

UAM prowadzi prace nad zbudowaniem programu Zielonego Uniwersytetu, którego celem ma być nie tylko zwiększenie świadomości wśród społeczności akademickiej na temat zasad zrównoważonego rozwoju, oszczędzenia zasobów naturalnych, lecz także wzmocnienie bądź zainicjowanie projektów badawczych i edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego. Na kampusach UAM można korzystać z pierwszych ścieżek i stacji rowerowych, siłowni na wolnym powietrzu, pojawiły się też ogrody społeczne. Dostępna jest wirtualna wycieczka po tzw. Lasku Piątkowskim i rezerwacie przyrody Żurawiniec. Ponadto, chcemy podkreślić, że uniwersytet to nie tylko miejsce prowadzenia badań i kształcenia, ale także instytucja, która dba o środowisko naturalne, kształtuje postawy społeczności akademickiej i mieszkańców, tworzy przestrzeń przyjazną dla otoczenia  i przyrody.

Ranking tworzony jest od 2010, kiedy wzięło w nim udział zaledwie 95 uczelni. Coraz większa frekwencja w „Green Metric”( ponad 700 uczelni w 2018 r.) to znak, że sprecyzowane przez ONZ w ramach tzw. 17 celów zrównoważonego rozwoju wyzwania są coraz częściej elementem świadomej, badawczej i edukacyjnej strategii najlepszych uczelni na świecie (ak). 
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem