Wydanie nr: 2 (180) MARZEC 2019
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Wystawa Insygniów rektorskich...

W poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Lubrańskiego 1. Do dnia 2 marca 2019 roku  czynna była wystawa pod nazwą  „Insygnia Rektorskie Wyższych Uczelni Państwowych w Poznaniu”. Wśród eksponatów są między innymi insygnia z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 4 lutego br.  podczas uruchomienia  wystawy JM Rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki” powiedział: „Mam świadomość, że kontynuuję dzieło swoich poprzedników. Chociażby obecność w moim gabinecie portretów dotychczasowych rektorów pokazuje, że na każdym rektorze spoczywa odpowiedzialność za kontynuowanie tego, czym jest uniwersytet.

Większość przedmiotów obecnych na wystawie prezentowanych była w triadach: łańcuch, berło i pierścień, które stanowią podstawowy zestaw insygniów rektorskich, a każde z nich posiada osobne, symboliczne znaczenie – mówi kurator wystawy, Michał Błaszczyński – Berło, wywodzące się z laski pasterskiej to znak najwyższej władzy i możliwości podejmowania kluczowych decyzji. Łańcuch oznacza powagę pełnionego urzędu, natomiast pierścień odwołuje się do symboliki ślubowania, podczas którego rektor zobowiązuje się do wiernej i lojalnej służby na rzecz kierowanej przez siebie uczelni – dodaje kurator.

„Znakiem graficznym wystawy było jedno z ogniw łańcucha Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest to element, który podobnie jak geny przekazane dzieciom przez ich rodziców, przeniknął do insygniów uczelni wyodrębnionych ze struktur najstarszego poznańskiego uniwersytetu” – można było przeczytać we wprowadzeniu do ekspozycji.

Wystawę zorganizowano z okazji 500-lecia założenia Akademii Lubrańskiego oraz 100-lecia istnienia szkolnictwa wyższego w Poznaniu. Zwiedzający obejrzą insygnia rektorskie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Artystycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Politechniki Poznańskiej. Ekspozycja była czynna do 2 marca. (Inf.wł)      


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem