Wydanie nr: 4 (182) LIPIEC 2019
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

XVII Dziennikarskie Potyczki z Modą...

W modzie każdy może wygrać swoją osobowość – udowodniły to Dziennikarskie Potyczki z Modą, których XVII edycja odbyła się 8 czerwca br. w Osiedlowym Domu Kultury ”Pod Lipami” w Poznaniu. Modeli i modeli ubrała firma Shark, a jej współwłaściciele zostali uhonorowali: Danuta Błaszczyk – Srebrnym Medalem Labor Omnia Vincit (Praca Wszystko Zwycięża) Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz Bogdan Błaszczyk – Złotą Odznaką Polskiej Akademii Mody. (Na zdjęciu od prawej: Stefan Kostecki, Danuta Błaszczyk, Bogdan Błaszczyk i Dominik Górny )

Zdaniem wielu środowisk, Dziennikarskie Potyczki z Modą, to najważniejsza i najciekawsza tego typu impreza w naszym regionie i w całej Polsce. Dlaczego? Otóż, ma swoją historię, renomę i prestiż. W 1997 roku Agencja ModArt (obecna Polska Akademia Mody) wspólnie z  Wielkopolskim Porozumieniem Dziennikarzy (skupiającym 10 stowarzyszeń i związków dziennikarskich) zorganizowały pierwsze ”Dziennikarskie Potyczki z Modą”. Premierowy taki pokaz odbył się w Forcie Ósmym i ubrał w nim udział Jerzy Antkowiak. Później były: Adria, Derby, Hotele: Poznań, Wielkopolski, Polonez, a także Dom Kultury Krąg, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Galeria ADAM’S i wiele innych.

Dwie odsłony pokazu mody oraz wielki finał zaakcentowały różnorodność wizerunków polskich dziennikarzy z takich mediów jak m.in.: ”Sukces Po Poznańsku”, TVP, Telewizja STK, Powiaty-Gminy, Kurier Akademicki… Pokazało to społeczne spektrum imprezy. Odnosiło się wrażenie, że wszyscy byli na fali tego, co w podejściu do mody jest indywidualne i zyskuje miano sztuki użytkowej. Modowy rekin nadpłynął. Przypomnijmy; Shark od ponad dwudziestu lat sprzedaje odzież na różne okazje. Na tysiącu metrów kwadratowych ma w ofercie około dwudziestu pięciu tysięcy sztuk odzieży dla Pań i Panów. Salon SHARK proponuje szeroki wybór sukien, kompletów, garniturów, koszul, bluzek, żakietów, spódnic, spodni, sweterków, kurtek, płaszczy, dodatków oraz bielizny i rajstop. Wspiera polską produkcję, dlatego 95% towaru pochodzi od rodzimych producentów. Gwarantuje to bardzo dobrą jakość i bogate wzornictwo. A my mieliśmy zagwarantowany dobry show – mówili uczestnicy pokazu. Oklaskiwali gości – bo im należy oddać pierwszeństwo np.: prof. Andrzeja Stelmacha, Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Waldemara Witkowskiego, działacza społecznego i Ryszarda Sławińskiego, b. senatora. Z kolei wśród dziennikarzy: Aldonę Dzielicką, Annę Skoczek, Cyrylę Staszewską, Krzysztofa Wodniczaka, Zygmunta Tomkowiaka i wielu innych. W finale Agnieszka Bilecka, dyrektor artystyczny Poznańskiego Klubu Stylizacji, otrzymała pamiątkowy dyplom-podziękowanie (wraz z zespołem wykonała fryzury na potyczki).

”Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą” – powiedziała Coco Chanel. A my powiedzieliśmy – dziennikarz, który w tematach swoich publikacji, nie umie wyjść na ulicę, nie jest dziennikarzem. Prosto z ulic i z autostrad społecznych tematów przyszli do nas w odsłonie prasowej, radiowej i telewizyjnej. Tak, było medialnie na miarę tradycji i współczesnych oczekiwań widza.
 
Dominik Górny

 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Oficyna Poetycka - Dominika Górnego...

Dominik Górny od wczesnych lat młodości zafascynowany poezją, sam dość szybko zaczął próbować swoich sił w tworzeniu poezji. Wkrótce okazało się, że ten młody Wielkopolanin jest posiadaczem interesującego talentu poetyckiego, że przedstawia sobą wyjątkową wrażliwość intelektualną i emocjonalną, a jego próby poetyckie spotkały się z życzliwym przyjęciem, zarówno u innych poetów jak i krytyków literackich. Dominik Górny wydał siedem zbiorków poezji, w tym „Poemat o moim Chopinie”. Zamieścił swoje wiersze w blisko 40 antologiach, w 16 językach. Wielokrotnie nagradzany m.in.: II nagrodą XXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Wtorki życia, południa miłości i czwartki ciszy…

chciałaś uczynić mnie
przechodniem w płaszczu
z brązowej wełny
zapinanym na guzików
pięć jak dni powszednich

a przecież spotykamy się
w dniu siódmym
dając sobie niedzielę
od pocałunków
kiedy trwasz naiwnie
w jednym z portów pragnień

ustami różowego pragnienia
dotykasz słuchawki z plastiku

oddychasz
znakiem zapytania

nie możesz być już dalej
niż świat pod kluczem
z którego wymyka się
moja dobra wola

nic nie mówisz
jakbyś się pytała
co ma do powiedzenia
ten ktoś
po drugiej nadziei słuchawki
okienka na poczcie
brzegu oceanu

jego przypływy i odpływy –
trzykropek

a my? – 
zdania o innej treści

oddzielają nas od siebie
słodkie kropki
w różnych konstelacjach
rozstań:

średników
niedomówień
wykrzykników –
pionowych kresek
z jedną czarną kropką
u stóp
gdy słowa nasze
bez sznurowadeł
a uczucia bose

Dominik Górny     


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem