Wydanie nr: 1 (168) STYCZEŃ 2017
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik PaderewskiegoNatalii Drukarnia EtykiejJAWI

Forum Liderów

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu wśród wielu swoich statutowych zadań realizuje projekt pod nazwą Liderzy Pracy Organicznej. W ramach tego projektu Kapituła Honorowego Hipolita powołana przy Towarzystwie nominuje do godności Lidera Pracy Organicznej osobistości, które w różnych dziedzinach ich działalności zawodowej i społecznej wykazywały się i wykazują ponadprzeciętnym zaangażowaniem, wysokim morale i szczególnymi osiągnięciami stanowiącymi wzór godny naśladowania. Na stronach Europejskiego Magazynu Internetowego EuroPartner będziemy popularyzować osobistości Liderów Pracy Organicznej dając im satysfakcję i ukazując ich globalnej opinii publicznej.

Oto oni:

Aktor, artysta, nauczyciel akademicki…

Zbigniew Grochal - aktor, pedagog. Ukończył PWST w Krakowie. W latach 1966-1977 związany etatowo z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Od 1977 roku pracuje nieprzerwanie w Teatrze Nowym w Poznaniu. W latach 90. był redaktorem naczelnym Radia Obywatelskiego. Ma w dorobku liczne kreacje teatralne, telewizyjne, radiowe. Był jednym z aktorów-architektów repertuaru reaktywowanego w 1973 roku Teatru Nowego w Poznaniu pod dyrekcją Izabelli Cywińskiej. Z poznańską sceną związany jest nieprzerwanie już 39 lat.

W swoim dorobku ma ponad 100 ról teatralnych, z czego kilkadziesiąt na scenie Teatru Nowego W jego dorobku nie brakuje także ról telewizyjnych („Tak cicho, że wierzyć nie…”; „Łgarz”; „Miniatury Kobiece”; „Armia Poznań”; „Trismus”; „Na dnie”; „Oni”; „Ciemności kryją ziemię”; „Cyklop”; „Wesołe miasteczko-Prawie bajka”) i filmowych („Ostatni po Bogu”; „Olśnienie”; „Limuzyna Daimler Benz”; „Poznań 56”; „Radzę się pospieszyć”; „Gwiazdy w czerni”, „Papież Jan Paweł II i jego przyjaciel”; „Watykan Jana Pawła II”; „Nie lękajcie się”; „Sołowki. Początki Gułagu”; „Powrót do Barataju”; „Ułani Andersa”; „PeWuKa. Obrazki z wielkiej wystawy”; „Przyjaciółki”; „Stadion”)

Jest jednym z filarów poznańskiego zespołu. Od 39 lat nieprzerwanie dostarcza swoim widzom radości i wzruszeń. Rzetelny w pracy, obdarzony wielką wrażliwością, doskonale wpisuje się w specyficzne, związane od lat ze swoja sceną, grono aktorskie „Nowego”, tworzące od 40 lat wyśmienity współczesny teatr opierający się na najlepszych wzorcach z przeszłości.

Zbigniew Grochal jest jednym z członków tej elitarnej, choć na szczęście jeszcze dość licznej grupy aktorów, którzy byli świadkami wszystkich dyrekcji „Nowego” po reaktywacji, i którzy świętując w 2013 roku Jubileusz Teatru, obchodzili również własne święto. Należy do grona osób, które wyznaczają wysokie standardy pracy i postępowania w Teatrze Nowym.

Zbigniew Grochal jest nie tylko doskonałym aktorem, ale także wyśmienitym pedagogiem w stopni doktora nauk teatralnych. Wykłada na Akademii Muzycznej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Od początku swojej kariery artystycznej Zbigniew Grochal jest regularnie doceniany nie tylko w świecie Teatru i estrady, ale również jako zasłużony obywatel województwa wielkopolskiego i miasta Poznań. Jest laureatem nagród oraz posiadaczem wielu odznaczeń m.in. Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Złotego Krzyża Zasługi, Odznaki Tysiąclecia, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz oczywiście Srebrnego Medalu Gloria Artis – Zasłużony dla Kultury Polskiej. To przy jego współudziale i nierzadko w jego aranżacji odbywają się najważniejsze wydarzenia w Poznaniu (obchody poznańskiego czerwca, uroczystości patriotyczne związane ze świętem 11 listopada, wizyty gościnne głów państw etc.).

Obchodzony przez Zbigniewa Grochala jubileusz 50-lecia pracy artystycznej jest nie tylko jego świętem, ale i świętem poznańskiego Teatru oraz uniwersytetu, bowiem od blisko 40 lat Zbigniew Grochal wychowuje i kształci pokolenia młodych i zaangażowanych w sztukę i kulturę obywateli. Jest uosobieniem wyjątkowego połączenia doświadczonego aktora i pedagoga z artystą otwartym na nowe środki wyrazu scenicznego, czego przykładem jest jego genialna rola w spektaklu „Dwunastu gniewnych ludzi” z 2013 roku, w reżyserii Radosława Rychcika.


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner

wersja do druku

Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem