Wydanie nr: 1 (192) STYCZEŃ 2021
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Forum Liderów

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu wśród wielu swoich statutowych zadań realizuje projekt pod nazwą Liderzy Pracy Organicznej. W ramach tego projektu Kapituła Honorowego Hipolita powołana przy Towarzystwie nominuje do godności Lidera Pracy Organicznej osobistości, które w różnych dziedzinach ich działalności zawodowej i społecznej wykazywały się i wykazują ponadprzeciętnym zaangażowaniem, wysokim morale i szczególnymi osiągnięciami stanowiącymi wzór godny naśladowania. Na stronach Europejskiego Magazynu Internetowego EuroPartner będziemy popularyzować osobistości Liderów Pracy Organicznej dając im satysfakcję i ukazując ich globalnej opinii publicznej.

Oto oni:

Inżynier - naukowiec, działacz państwowy...

Jerzy Stanisław Kwieciński (ur. 16 października 1959 w Stalowej Woli) – polski inżynier, przedsiębiorca i urzędnik państwowy, doktor nauk technicznych. W latach 2005–2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 2018–2019 minister inwestycji i rozwoju, a w 2019 również minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, w 2020 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jerzy Stanisław Kwieciński ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Na tym samym wydziale w 1991 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn na podstawie pracy zatytułowanej Procesy zdrowienia na granicach ziarn w polikrystalicznym aluminium. Odbył także studia podyplomowe typu MBA.

Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1993 zatrudniony w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, w którym zajmował się programami finansowanymi z funduszy europejskich. W latach 2003–2005 był prezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, przedsiębiorstwa branży doradczej. W 2005 został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, stanowisko to zajmował do 2008. Został następnie wiceprezesem zarządu ECP, a także prezesem zarządu fundacji o takiej nazwie, zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

W 2014 został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, a w 2015 członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 20 listopada 2015 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. W grudniu 2015 został pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego, a w marcu 2017 pełnomocnikiem rządu do spraw wystawy światowej EXPO 2022 w Łodzi.

9 stycznia 2018 został przez prezydenta powołany na stanowisko ministra inwestycji i rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego. W marcu 2018 potwierdzono pełnienie przez niego funkcji pełnomocnika premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego. 19 września 2019 premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Jerzego Kwiecińskiego również na stanowisko ministra finansów. Nominację na ten urząd otrzymał następnego dnia. 15 listopada 2019 zakończył pełnienie funkcji rządowych.W styczniu 2020 został prezesem zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Złożył rezygnację z tej funkcji w październiku tego samego roku.  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner

wersja do druku

Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem